A francia forradalom
A kztrsasg kikiltsa
Franciaorszgot XVI. Lajos uralkodsa idejn (1774-1792) sorozatosan rossz terms, ismtld hnsg sjtotta. A kirlyi kincstr teljesen kirlt, az jabb adk kivetst azonban mg a kivltsgok egy rsze is ellenezte. XVI. Lajos ezrt knytelen volt az adk megszavaztatsra sszehvni a rendi gylst, a kirlysg egy rgi intzmnyt, mely 1614 ta nem lt ssze.
A rendi gyls 1789 tavaszn Versailles-ban nylt meg.
- rend: Papsg
- rend: Nemessg
- rend: Lakossg tbbi rtege – nagypolgrsg, munkssg, stb.
A 3. rend hamarosan szembekerlt az uralkodval, mert kitnt ugyanis, hogy a np nem jabb adk megszavazst, hanem srelmeinek orvoslst vrja a rendi gylstl, jogokat, alkotmnyt kvetelt magnak. Az sszegyltek hamarosan nemzetgylss alakultak, ami a kirlynak mr nagyon nem tetszett. A politikai harcok alatt szmtalan rpirat szletett, melyek kzl a leghresebb Sieyes abb mve: Mi a harmadik rend cmmel.
A kirly, hogy megzavarja a harmadik rend tovbbi tancskozst, bezratta az lstermeket.
Cljt azonban nem rte el. A harmadik rend kpviseli ugyanis a kzeli labdahzba vonultak, s megeskdtek, hogy addig nem engedik a gylst sztoszlani, amg Franciaorszgnak alkotmnyt nem adnak, mely az uralkod s a np jogait s ktelessgeit elrja s biztostja.
XVI. Lajos ekkor katonasgot rendelt Versailles-ba, hogy fegyverrel sjtson le az engedetlenekre. Prizs npe azonban meghistotta terveit. 1789. jlius 14-n megostromolta s elfoglalta a Bastille-t, a kirlysg hres erdbrtnt. A katonk nem lttek a npre gy egsz Prizs a forradalmi tmegek kezre kerlt. A felfegyverzett polgrokbl megalakult a nemzetrsg, melynek vezetje La Fayette mrki lett.
A prizsi esemnyeket vidken is hasonlk kvettk, j vrosi tancsokat vlasztottak. A kusza hrek megzavartk mind a nemeseket, mind pedig a parsztokat. A parasztsg a megtorlsoktl flt, ha esetleg a forradalom oldalra llnnak, a nemessg pedig a parasztok boszjtl Ezt az idszakot nevezzk a „nagy flelem” kornak.
A nemzetgyls eltrlte a fldesri szolgltatsokat, a nemessget adfizetsre ktelezte, elkobozta a papi birtokokat, megszntette a szletsi eljogokat, eltrlte a chrendszert s a bels vmokat. Ezek az intzkedsek lnyegben felszmoltk a feudalizmust Franciaorszgban.
Ugyanezekben a hetekben (1789. aug.26) fogadta el a nemzetgyls az Emberi s Polgri Jogok Nyilatkozatt, amely a szabadsg, egyenlsg, testvrisg jelszavt hirdette meg j trsadalmi alapelvknt.
Pl.:
„Az emberek szabadnak, jogilag egyenlnek szletnek, s azok is maradnak.
„A trvny csak a trsadalom szmra rtalmas cselekedetek tiltsra jogosult.”
„A trvny a kzakarat kifejezdse”. Mindenkit csak a trvny ltal elirt s ltala meghatrozott formk szerint lehet vd al helyezni, elfoni, vagy letartztatni.
Az j trvnyek alapjn Franciaorszg alkotmnyos kirlysg lett. A hatalmat a nemzetgyls s a kirly egyttesen gyakorolta. A trvnyeket a vlasztott kpviselk hoztk, de csak akkor vltak rvnyess, ha a kirly is alrta azokat, azaz a kirly vtjoggal rendelkezett. a kirly habozott alrni az j trvnyeket.
1789. oktber 5-n az hez asszonyok kveteltek maguknak figyelmet: Versaillesbe vonultak lelmet kvetelve. a tntets hatsra a kirly szentestette az augusztusi hatrozatokat. A nptmeg azonban nem elgedett meg ennyivel, az jszaka folyamn betrtek a palotba, a kirlynak Prizsba kellett meneklnie.
A nemzetgyls 1791re kidolgozta az alkotmnyt. Ezzel megvalsult az alkotmnyossg, a trvnyessg. Megnylt az t a polgrsg flemelkedse eltt. Az alkotmny ugyanis biztostotta a szabadsgjogokat s a hatalmi gak (trvnyhozs, vgrehajts, ellenrzs) sztvlasztst. A kirly azonban nem tmogatta ezeket a radiklis vltozsokat, s szkssel prblkozott, hogy klfldi segtsget szerezzen. A szksben lv uralkodt azonban lelepleztk, s visszaksrtk Prizsba. (A monarchia temetsi menete)
A szksi kisrlet kudarca s az j alkotmny elfogadsa felgyorstotta az esemnyeket. 1792 mjusban osztrk s porosz csapatok trtek be Franciaorszgba, s a kezdeti csatkban a forradalmi hadsereg sorra veresget szenvedett. A feudlis uralkodk gy mr-mr gyztesnek hittk magukat. Franciaorszg azonban nem tette le a fegyvert. Az hes, rosszul felszerelt csapatok Prizstl alig 100 km-re Valmynl meglltottk a betolakodkat, majd kiztk a betolakodkat.
Amikor a porosz s osztrk csapatok mg csak gyzelmet remlve kzeledtek Prizshoz, vezreik mris fejedelmi kiltvnyt adtak ki, miszerint Prizs vagy megadja magt vagy porig romboljk az egsz vrost. A kiltvny viszont ppen ellenkez hatst rt el. A prizsi np megostromolta majd elfoglalta a kirlyi palott. Az uralkodt ekkor a nemzetgyls megfosztotta trnjtl s kikiltotta a kztrsasgot (1792. szeptember 21.). A hatalom a nagypolgrsg kezbe kerlt, mert kpviseli tbbsgben voltak a nemzetgylsben. Ezzel kezdett vette a Girondi Kztrsasg trtnete.
Nhny httel ksbb megtalltk a kirly titkos irattrt, melybl kiderlt, hogy hvta be Franciaorszgba a tmad klfldi csapatokat. Ez nyilvnos hazaruls volt, ezrt XVI. Lajost 1793 janurjban kivgeztk.