Az olasz egysg megvalsulsa
Az olasz egysg krdse
Az 1848-as polgri forradalmak, melyek Eurpa kzps s dli terletein felszmoltk a feudalizmust, megteremtettk a tks fejlds legfontosabb feltteleit. Adsak maradtak azonban a fejlds egy tovbbi felttelnek megteremtsvel. Nem sikerlt az egysges Olaszorszg ltrehozsa.
A tucatnyi itliai llam (llamocska) mindegyiknek tovbbra is nll fejedelme, kln pnzneme, sajt – nem mindenki szmra egyformn nyitott – vmterlete s sajt kereskedelmi, ipari trvnyei voltak.
Mindez jelentsen fkezte a tks fejldst. Ezrt az olaszok az egysges polgri-nemzeti llam megteremtsre trekedtek.
A szttagolt Olaszorszg
Az olasz np mr 1848–49-tl lesen szemben llt a Habsburg-birodalommal, amely a forradalmak leverse utn, tbb olasz terletet – szak-Itlia nagy rszt (Milnt, Velenct) – uralma alatt tartott. A Kzp-Itliban tallhat Rma (a Ppai llam kzpontja) francia befolys alatt llt. Itlia dli rsze, Sziclia-szigete illetve Npoly a Npoly Szicliai Kirlysg s a Bourbon csald kezn voltak. E terletek felszabadtsa egyre inkbb nemzeti ggy vlt.
A Szrd-piemonti Kirlysg olasz vezets liberlis monarchia volt. Az uralkodja II. Viktor Emmnuel, a miniszterelnk pedig Camillio Cavour volt. Kzs cljuk az olasz egysg megvalstsa volt.
1859-ben a Habsburg kzen lv tartomnyokban a piemontiak propagandt indtottak, aminek kvetkeztben osztrk ultimtum rkezett, hogy hagyjk abba a np usztst, klnben hbort indtanak. Ezt termszetesen a Szrd-piemonti Kirlysg elutastotta, hiszen tudta, hogy az osztrkok megegyeztek a nmetekkel, miszerint ha a piemontiak megtmadjk az osztrkokat, akkor a nmetek ktelesek segteni a vdekezsben, de ha az osztrkok robbantjk ki a hbort, akkor mr nem (ezltal szvetsges nlkl maradnak).
Hbor
Ekkor II. Viktor Emnuel III. Napleon francia csszr segtsgvel 1859-ben elindtotta a hbort az osztrkok ellen. A francik Nizzrt s Savoyart cserbe segdkeztek az olaszoknak. Ebben a harcban a francia-olasz s az osztrk csapatok lltak egymssal szemben. A gyztes csatt jn 24-n a Solferino melletti csata hozta, amikor a francia-piemonti csapatok gyzelmet arattak. Kiszortottk az osztrkokat a megszllt tartomnyok tbbsgbl s szak-Itlia a piemontiak lett.
A Nemzetkzi Vrskereszt is ekkor alakult meg. Az osztrk-piemonti hbor legfontosabb csatja a Solferino melletti tkzet volt. Jelentsgt nem csupn az adta, hogy az osztrk seregeket maga az uralkod Ferenc Jzsef vezette, s szenvedett veresget, hanem egy msik emlkezetes esemny is trtnt. A csatatren tutaz Henri Dunant – ltva az elltatlan sebesltek tmegt – gy dnttt, hogy ltrehoz egy emberbarti egyesletet, a Vrskeresztet. Napjainkban mr ez a legismertebb s legjelentsebb nemzetkzi szervezet. 1860-ban a Kzp-Itliai kis llamok elztk uralkodikat s k is csatlakoztak a Szrd-piemonti Kirlysghoz.
Az egyests befejezse: Giuseppe Garibaldi nevhez fzdik. 1860. mjus 11-n ezer vrsinges nkntesvel – kztk sok magyarral – partra szllt a Npolyi Kirlysghoz tartoz Sziclia-szigetn, s a lakossg segtsgvel felszabadtotta egsz Dl-Itlit. A hatalmat azonban nem tartotta meg, hanem a piemonti kirlynak, II. Viktor Emnuelnek adta t. 1861-re Dl-Itlia is csatlakozott Piemonthoz.
A kt kimaradt terlet
Az osztrk kzen maradt Velence 1866-ban, a porosz-osztrk, a Ppai llam pedig 1870-ben a farancia-porosz hbor utn kerlt vissza az olaszokhoz. gy 1871-re megalakult a ma is lthat egysges Olaszorszg, mely terlete, lakossgszma s nvekv ipara rvn fokozatosan Eurpa jelentsebb llamai kz emelkedett.
|