| A nmet egysg
Bevezets:
- Nmet Birodalom elszr 843-tl ltezett, amikor Nagy Kroly frank kirly unoki kzt a verdun-i szerzdssel felosztotta birodalmt 3 rszre. A Rajntl keletre es terleteken alakult meg a Keleti Frank vagy Nmet Kirlysg.
- 962-ben hozta ltre I. Ott a Nmet-Rmai Csszrsgot, de az gyakorlatilag a XIV. szzadban, elvileg 1806-ban sznt meg. 1806-os vben Bonaparte Napleon francia csszr szmolta fel, gy a XIX. szzadban a nmet terletek nem egysgesek.
Az jraegyests:
- Az jraegyestst 1848-ban ksreltk meg.
- Az egysgre kt gondolat volt:
- Az egyiket az osztrkok fogalmaztk meg I. Ferenc Jzsef csszr vezetsvel a nagy nmet egysg, amibe beletartoznak a nmet s osztrk terletek.
- A msikat a szttagolt Nmetorszgon belli legersebb kirlysg, a Porosz Kirlysg fogalmazta meg, aminek vezetje I. Vilmos porosz kirly. Ez a gondolat csak a nmet terleteket fogn ssze, a poroszok vezetsvel, s az osztrkok kizrsval- kis nmet egysg
- A XIX. szzad kzepn az osztrkok s a poroszok egyttmkdnek, kzsen szereznek terleteket. 1964-ben kzsen harcolnak Dnia ellen.
- 1866. jlius 3-n Kniggrtz-nl (Csehorszg: Hradec Krlov) megtkznek az osztrk s a porosz seregek, ahol az osztrkok slyos veresget szenvednek. A csata alig 1,5 ra alatt zajlott le. Lezrta utn trgyalasztalhoz ltek a felek.
- Otto von Bismarck nem ktelezte az osztrkokat a prgai bkben (1866) a megalz felttelek elfogadsra, csak a porosz vezets nmet egysg elismersre knyszertette
- (Otto von Bismarck herceg, Lauenburg hercege, Bismarck-Schnhausen grfja (1815. prilis 1. 1898. jlius 30.) a 19. szzad egyik legnagyobb eurpai llamfrfija volt. 1862 s 1890 kztt Poroszorszg miniszterelnkeknt elremozdtotta a nmet egyestst. 1867-tl az szaknmet Konfderci kancellrja volt, 1871-ben Nmet Csszrsg els kancellra lett.)
- A francik megnyugodtak, az osztrkok pedig nem akartak visszavgni
- A csata vgkimenetele kihatott az osztrk-magyar kiegyezsre(1867). (A porosz csapatok sikeressge jelents rszben az jonnan rendszerestett htultlts pusknak is ksznhet).
- Ezutn az osztrkoknak nincs beleszlsa az egysgestsbe, s a poroszok egyrtelm vezet helyet szereznek a kis nmet birodalmak kztt.
- Poroszorszghoz csatolnak szak-nmet terleteket
Francia szakasz:
- Sokan ellenzik a nmet egysgestst, kztk a francik, mert nem akartk, hogy a szomszdsgukban egy ers nmet llam jhessen ltre.
- 1870-ben a francik megtmadtk a poroszokat, de k veresget szenvedtek.
- Ezutn ellentmads kvetkezett, a poroszok krbezrtk Prizst.
A Nmet Csszrsg:
- 1871. janur 18-n bosszbl a versailles-i palota tkrtermben kiltjk ki a Nmet Csszrsgot, s koronzzk meg I. Vilmost nmet csszrr.
- A franciknak 5 millird aranyfrank hadisarcot kellett fizetnik. A nmetek megkaptk Elzszt s Lotaringit.
- Ezutn risi nmet fejlds indul gazdasgilag, s ezzel a legersebb gazdasga Nmetorszg lesz Eurpban. Az egysges nagy piac kialakulsa, a hadiipar felfuttatsa, a vast- s hajptsi lz egyarnt gyorstotta az ipar fejldst. A nmet ipari termels fokozatosan utolrte s lehagyta elbb Franciaorszg, majd a szzadforduln Anglia ipari termelst is.
| |